اکورکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی ، به آن ها سونوگرافی قلب هم گفته می شود و یک روش غیر تهاجمی است و با استفاده از امواج صورتی ساختمان های داخل قلب به طور دقیق دیده می شوند و در واقع به عنوان استاندارد تشخیص بیماری های قلبی تلقی می شود و در آن از سونوگرافی استاندارد دو بعدی و سه بعدی و داپلر برای ایجاد تصاویر قلب استفاده می شود و از پر کاربرد ترین روش های تشخیص در بیماران قلبی می باشد . در اکوکاردیوگرافی اطلاعات مفیدی شامل بررسی ماهیچه های قلبی و عملکرد آن ، بررسی دریچه ها ، بررسی پرده دور قلب ، بررسی شکل و اندازه کلی قلب و بسیاری از موارد دیگر قابل انجام است .

بزرگ ترین مزیت اکوکاردیوگرافی این است و علی رغم دادن اطلاعات بسیار مفیدی که گفته شد این روش تهاجمی نمی باشد و هیچ خطر و یا عوارضی جانبی ندارد . با استفاده از اکوکاردیوگرافی ارزیابی دقیقی از خون جریان یافته از دریچه های قلب یا هر گونه ارتباط غیر طبیعی بین حفرات قلب امکان پذیر است .

در کلینیک قلب و عروق دکتر سیدی با استفاده از جدید ترین و مجهز ترین دستگاه های اکوکاردیوگرافی امکان بررسی کامل قلبی و عروقی وجود دارد و توسط آن امکان تشخیص و درمان بسیاری از مشکلات قلبی و عروقی وجود دارد و در صورت عدم تشخیص می تواند عوارض جبران ناپذیری را به وجود آورند .

اکورکاردیوگرافی

اکورکاردیوگرافی چیست؟

همان طور که در ابتدا اشاره نمودیم اکوکاردیوگرافی قلب، یک نوع تصویر داری است که توسط امواج صوتی برای تولید تصاویر زنده از قلب شما مورد استفاده قرار می گیرد. این تصویر برداری به متخصص قلب و عروق اجازه می دهد تا عملکرد قلب و دریچه های آن را کنترل و بررسی کند.

در واقع می توان گفت که تصاویر تهیه شده توسط اکوکاردیوگرافی به متخصص قلب کمک می کند که تا موارد نظیر لخته های خون در قلب، مایع موجود در کیسه اطراف قلب و مشکلات آئورت را به خوبی بررسی و مشاهده نماید تا بتواند روش درمانی مناسب را برای بیمار تجویز نمایید.

هم چنین لازم است بدانید که اکوکاردیوگرافی قلب جهت تعیین سلامت ماهیچه های قلب به ویژه پس از سکته قلبی نیز مورد استفاده قرار می گیرد و از اهمیت بالایی برخوردار است.

لازم است بدانید که انجام اکوکاردیوگرافی قلب هیچگونه دردی را به همراه ندارد و تنها در موارد بسیار نادر ممکن است این روش تصویر برداری برای فرد دردناک باشد.

اکوکاردیوگرافی قلب در چه مواردی انجام می شود؟

به طور کلی لازم است بدانید که ، متخصص قلب و عروق به دلایل مختلف ممکن است انجام اکوی قلب یا اکوکاردیوگرافی را تجویز نماید. این تصویر برداری زمانی تجویز می شود که در آزمایشات و یا معاینات فیزیکی، ناهنجاری هایی مشاهده شود که علت آن را نتوان به راحتی تشخیص داد و پزشک جهت تشخیص دقیق به انجام اکوی قلب نیاز داشته باشد.
هم چنین ضربان قلب نا منظم نیز از مواردی است که پزشک در صورت مشاهده آن جهت تشخیص علت و تجویز روش درمانی مناسب، انجام اکوکاردیوگرافی را توصیه می نماید.
از جمله دیگر موارد کاربرد اکوکاردیوگرافی می توان به موارد زیر اشاره نمود:
• مشاهده رگ های قلب
• مشاهده نحوه پمپاژ خون
• مشاهده دریچه های قلب
• تشخیص علت درد قفسه سینه و تنگی نفس

فهرست