هولتر ریتم قلب

هولتر یک دستگاه کوچک و قابل حمل است ، این دستگاه کارکرد الکتریکی قلب را بر اساس زمانی برای دستگاه تعریف می شود ثبت می کند و معمولا بین 24 تا 72 ساعت بر اساس نظر پزشک است  این دستگاه این امکان را می دهد ، در حین فعالیت های عادی و روزمره ضربان قلب ثبت می شود و بعد از جدا کردن دستگاه از بیمار توسط پزشک این ضربان ها ثبت شده و به طور کامل آنالیز می شود و در صورتی که اختلالی در ضربان قلب شامل ضربان های نابجای دهلیزی ، بطنی ، کاهش یا افزایش ضربانات قلبی ، انواع آریتمی و بلوک های قلبی موجود باشد تشخیص و درمان به موقع انجام می شود .

در کلینیک قلب دکتر سیدی دستگاه هولتر ریتم با سبک ترین و کوچک ترین سایز وجود در کشور وجود دارد و اصلا اختلالی در انجام فعالیت های روزمره ایجاد نمی کند و امکان تشخیص بالا در کمترین زمان امکان پذیر است .

هولتر ریتم قلب

هولتر ریتم قلب چیست؟

هولتر ریتم، یک وسیله کوچک است که به شکل‌های مختلف وجود داشته و از روی پوست، به بدن متصل می‌شود و در یک بازه زمانی با فرد همراه بوده و ضربان قلبی فرد را در خود ذخیره می‌کند. این وسیله معمولا یک یا دو روز و در بعضی موارد تا یک یا دو هفته نیز با فرد همراه است و در این مدت تمام ضربان‌های قلب فرد را در خود ثبت می‌کند.
پس از جدا شدن از بدن، پزشک از طریق اتصال هولتر به کامپیوتر، تمام ضربان‌های ذخیره‌شده را بررسی می‌کند تا اگر اختلالی در ریتم و ضربان قلب وجود داشت، تشخیص‌دهد.
انواع ساده‌تر و قدیمی‌تر این دستگاه، معمولا چند سیم دارد که با الکترود که چسبی کوچک به انداره یک سکه می‌باشد، به جاهای مختلف سینه متصل می‌شود و دستگاهی نیز به اندازه کمی بزرگ تر از یک تلفن همراه به فرد متصل می‌شود. و در انواع جدیدتر، فقط یک وسیله کوچک به اندازه یک سکه بدون سیم روی سینه فرد متصل می‌‌شود و همان وسیله، بدون نیاز به سیم، ریتم قلب را ثبت می‌کند.

فهرست