یکی از روش های غیر تهاجمی برای بررسی عروق قلبی تست ورزش می باشد ، تشخیص بسیاری از مشکلات قلبی در زمانی  که قلب سریع تر و با شدت بیشتر می تپد آسان تر است .

برای انجام تست ورزشی لازم است در حالی که الکترود های دستگاه الکتروکاردیوگراف به بیمار وصل است ورزش انجام شود ، به تدریج شیب و سرعت نقاله تردمیل بر اساس برنامه ای که پزشک به دستگاه می دهد افزایش می یابذ تا زمانی که به سطوح تعیین شده برسد ادامه می یابد . افرادی که قادر به انجام تست ورزشی و حرکت به هر دلیلی نباشند برای بالا بردن ضربان قلب و یا بررسی عروق بهتر است از دارو استفاده شود .

تست ورزشی موارد سخت  کاذب نیز دارد  تفسیر نهایی تست با پزشک است ، در کلینیک قلب دکتر سیدی از دقیق ترین و ایمن ترین دستگاه های تست ورزش در کشور استفاده می شود و امکان تشخیص بیماری از مشکلات قلبی در خود کلینیک وجود دارد .

تست ورزش

روش انجام تست ورزش

از شما خواسته می‌شود که از 12 ساعت قبل از انجام تست ورزش، چیزی نخورید چون ممکن است غذا باعث احساس ناراحتی یا حالت تهوع در شما گردد. البته می‌توانید مقدارکمی از مایعاتی مانند آب بخورید اما از نوشیدن نوشیدنی‌هایی چون قهوه، چای، سودا یا شکلات حاوی کافئین خودداری نمایید. درباره داروهای مصرفی خودتان از پزشکتان سئوال کنید و نیز از او بپرسیدکه آیا باید مصرف آنها را قبل از انجام بررسی قطع کنید یا خیر. اگر مبتلا به دیابت هستید، به شما درباره نحوه مصرف انسولین دستورالعمل‌های ویژه‌ای داده می‌شود.
یک تکنسین پزشکی، پوست شما را برای قراردادن الکترودها به همان نحو که در مورد نوار قلب معمولی توضیح داده شد (صفحه195را ملاحظه بفرمایید) آماده می‌نماید. همچنین بر روی بازوی شما یک بازوبند فشارخون بسته خواهد شد. قبل از شروع ورزش، از شما یک نوار قلب درحالت استراحت گرفته شده و سپس بر روی یک تردمیل یا دوچرخه ثابت سوار می‌شوید. دو تا سه دقیقه اول باید آهسته ورزش کرده و خود را گرم کنید. سپس هر دو تا سه دقیقه یکبار سرعت خود را به تدریج افزایش دهید تا به بالاترین درجه برسید. پزشک نیز شما را به ادامه ورزش تشویق خواهد کرد تا اینکه بالاخره از ورزش کردن خسته شوید یا دچار علامتی مانند درد، سرگیجه یا تنگی‌نفس شوید. سپس، به مدت 10 دقیقه دراز می‌کشید یا می‌نشینید. پزشک یا تکنسین، قلب و فشارخون شما را در طول این دوره کنترل می‌کند. او درباره احساس خستگی یا از نفس افتادن شما سوالاتی می‌پرسد. اگر نوارقلب مشکل بالقوه‌ای را نشان دهد، پزشک از شما خواهد خواست که ورزش کردن را متوقف کنید و احتمالا بررسی‌های بیشتری انجام دهید.

فهرست