هزینه اکوکاردیوگرافی در تهران

هزینه اکوکاردیوگرافی در تهران

ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با هزینه اکوکاردیوگرافی در تهران آشنا کنیم و مطالبی راجع به اکوکاردیوگرافی به شما همراهان عزیز ارائه دهیم .

اکوکاردیوگرافی یکی از راه های تشخیص بیماری در حیطه پزشکی ، برای تشخیص بیماری های قلبی عروقی در بین افراد می باشد . از آنجایی که بیماری های قلبی عروقی بسیار خطرناک و آزار دهنده هستند ، افراد جامعه همواره به دنبال شیوه درمانی ای هستند که در مدت زمان کمتر به نتیجه مطلوب برسند و سلامت خود را به دست بیاورند . اما فراموش نکنید که همیشه پیشگیری کردن از بیماری بهتر از درمان آن بیماری است زیرا برخی از بیماری ها متاسفانه جبران ناپذیر و درمان ناپذیر هستند . در ادامه در رابطه با هزینه اکوکاردیوگرافی در تهران نکاتی را به شما خواهیم گفت .

اکوکاردیوگرافی

به امواج صوتی دارای فرکانس بالا که ما فوق صوتی هستند و ساختار ها و مایعات موجود در قلب را مرتعش  می کنند اکوکاردیوگرافی می گویند . این کار را از طریق یک وسیله دستی به نام پروب انجام می دهند . پروب را به داخل بدن می فرستند به منظور ایجاد یک تصویر متحرک از قلب . اکو ها در مانیتور به تصاویر تبدیل می شوند . پزشک از اکوکاردیوگرافی برای مشاهده اندازه ، شکل و انقباض عضله قلب استفاده می کند . همچنین با استفاده از اکوکاردیوگرافی می توان نحوه عملکرد دریچه های قلب و جریان خون در قلب و سرخرگ ها را هم دید. از روش اکوکاردیوگرافی برای ارزیابی جریان خون در درون قلب و شناسایی الگو های غیر طبیعی جریان خون  و مشاهده ساختار و عملکرد قلب هم استفاده می شود .اکوکاردیوگرافی مخصوصا در تشخیص بعضی از بیماری‌های ژنتیکی که متاسفانه با خطر مرگ ناگهانی همراه می‌باشند بسیار ارزشمند است . با استفاده از اکوکاردیوگرافی می شود وضعیت هر 4 دریچه قلب و نحوه کارکرد آنها را بررسی کرد .نوار قلب هم از شما بگیرد.

برای انجام اکوکاردیوگرافی نیاز به آماده سازی خاصی نیست . بیمار لباس های خود را در می آورد و روی یک تخته دراز می کشد سپس از پزشک یک نوع ژل مخصوصی دریافت می کند و  روی سینه های خود می مالد تا با این کار به انتقال جریان خون کمک کند . سپس پزشک پروب اکوکاردیوگرافی را بر روی سینه و قلب بیمار می گذارد و مقدار کمی آن را فشار می دهد . ممکن است پزشک از شما بخواهد در جهات مختلف دراز بکشید و در همان حالت نفس خود را حبس کنید تا به تصویر واضح تری از قلب شما در صفحه مانیتور دست پیدا کند .معمولا مدت زمانی که برای انجام اکوکاردیوگرافی نیاز است 45 دقیقه تا یک ساعت می باشد . لازم به ذکر است که اکوکاردیوگرافی را هم در مطب پزشک و هم در بیمارستان انجام  می دهند .

اکوکاردیوگرافی

هزینه اکوکاردیوگرافی در تهران

هزینه اکوکاردیوگرافی در تهران بستگی به شرایط و موارد بسیار گوناگونی دارد .این هزینه ثابت و یکسان نیست . متغیر بودن هزینه اکوکاردیوگرافی در تهران به موارد زیر بستگی دارد :

 •  تجهیزات مصرفی
 • تعداد دفعات مراجعه شما به پزشک و خدمات رسانی پزشک به شما
 • آزمایشات و تست های مورد نیاز از نظر پزشک
 • خدمات پاراکلینیکی مثل تصویربرداری که با تشخیص پزشک برای بیمار انجام می شود
 • معمولاً اولین گزینه پیشنهادی متخصص قلب برای بررسی بیماری های قلبی عروقی نوار قلب است. که البته این تست کم هزینه ترین تست قلبی است. زیرا به تجهیزات ساده‌تری نیاز داشته که اصولاً در اکثر مطب‌ها هم دسترسی به آن آسان است.
 • اکوی قلب از راه مری یا همان اکو مری از تجهیزات بیشتر و حساسیت بالاتری برخوردار است. به طبع این آزمون قلبی با توجه به این موارد هزینه بیشتری را هم به همراه دارد.
 • بهتر است بدانید که هزینه اکو استرس در دو نوبت انجام می‌شود و نیاز به یک تردمیل دارد. فرد به‌ وسیله تردمیل و یا دوچرخه فعالیت ورزشی انجام می‌دهد. بنابراین هزینه این تست از هزینه اکوکاردیوگرافی قفسه سینه بیشتر است.

توجه داشته باشید که هزینه اکوکاردیوگرافی در تهران و توسط بهترین فوق تخصص اکوکاردیوگرافی در تهران با توجه به روش های آن ها کاملا متفاوت است. معمولاً برای همه موارد درمانی، نرخ مصوبی اعلام می‌شود. اکوکاردیوگرافی هم نیز به همین شکل است. اما با توجه به متفاوت بودن تجهیزات و شرایط متفاوت بیمه‌های درمانی، این هزینه ها متفاوت می شود . در روش‌هایی که تجهیزات بیشتری استفاده می‌شود. مانند روش اکوکاردیوگرافی از راه مری یا اکو استرس هزینه‌های مربوط به تجهیزات بیشتر می‌شود. به دلیل بالا رفتن فعالیت‌هایی که از طرف تکنسین انجام می‌شود. همچنین طولانی‌تر شدن مدت زمان اکوکاردیوگرافی این هزینه‌ها نیز افزایش پیدا می‌کند.

هزینه اکو قلب و بیمه‌های درمانی در کشور های مختلف

اگر شما جزو بیمارانی هستید که تحت پوشش بیمه های درمانی قرار دارید ، بهتر است بدانید که معمولا بین 10 تا 50 درصد از هزینه اکوکاردیوگرافی شما ، توسط بیمه پرداخت می گردد .  توجه داشته باشید که هزینه های اکو  زمانی  تحت پوشش بیمه قرار می گیرد که برای تشخیص و یا نظارت بر یک مشکل قلبی در فرد باشد ، در غیر این صورت اگر به عنوان یک آزمون غربالگری باشد ، بیمه پرداخت هزینه ای را قبول نمی کند . شبیه به ورزشکارانی که بدون داشتن هیچ گونه علائم بیماری قلبی، اقدام به انجام اکوکاردیوگرافی می‌کنند. همانطور که گفته شد بیمه هزینه اکوکاردیوگرافی این افراد را تقبل نمی‌کند. اکوکاردیوگرافی نیازی به مراقبتهای بعد و قبل ندارد. بنابراین هزینه این موارد را در بر نمی‌گیرد. مگر در مواردی که از سوی پزشک تشخیص داده شود که بیمار باید بستری شود. هزینه‌های درمانی در هر کشوری با توجه به امکانات و شرایط بیمه‌های درمانی کاملا متفاوت می باشد .

همچنین هزینه اکوکاردیوگرافی قلب با توجه به اینکه در کدام یک از مراکز ارائه خدمات پزشکی و بیمارستان انجام بشود، متفاوت خواهد بود. ولی در مجموع هزینه اکوکاردیوگرافی با توجه به ارائه نتایج سودمند آن را می‌توان مفید در نظر گرفت. این نتایج در تشخیص بیماری و تشخیص عملکرد قلب بسیار سودمند خواهد بود .
هرگز فراموش نکنید و  این را در نظر داشته باشید که هر چه یک ناراحتی و یا عارضه قلبی زودتر تشخیص داده بشود، روند درمان هم شاید کوتاه‌تر شود. این روند کوتاه درمانی هم در مقدار هزینه‌ها بی‌تأثیر نخواهد بود. حال آن که بدون انجام اکو با تشخیص نادرست یک بیماری، روند تشخیص و درمان طولانی‌تر می‌شود ، .این موضوع می‌تواند جان بیمار را هم به خطر بی اندازد و هم باعث افزایش هزینه‌های تشخیص و درمان بیماری برای فرد بگردد.

هزینه اکو قلب و بیمه‌های درمانی در کشور های مختلف

انواع روش های اکوکاردیوگرافی

اکوکاردیوگرافی روش های گوناگونی دارد که در ادامه به چند مورد از آن ها اشاره خواهیم کرد :

 • تست اکو قلب از میان قفسه سینه
 • تست اکوکاردیوگرافی استرس قلب
 • تست اکوکاردیوگرافی قلب از طریق مری
 • تست اکوکاردیوگرافی قلب جنین
 • تست اکوکاردیوگرافی قلبی سه بعدی
 • تست اکوکاردیوگرافی قلبی داپلر

اکوکاردیوگرافی از طریق مری

نوعی از  اکوکاردیوگرافی هم وجود دارد که فقط در بیمارستان انجام می شود به نام اکوکاردیوگرافی از طریق مری ؛ همانطور که از اسمش پیداست این مدل اکوکاردیوگرافی از راه مری با استفاده از پروب کوچکی که قطر کمتر از 1/5 سانتی متر دارد انجام می شود که محدودیت های اکوکاردیوگرافی های معمولی را ندارد .

مری لوله ای است که دهان را به معده وسط می کند . در اکوکاردیوگرافی از راه مری ، این پروب کوچک را وارد مری می کنند و شما بر روی یک میز دراز می‌کشید و یک راه وریدی در بازوی شما تعبیه می‌شود تا از آن طریق داروی آرام‌بخش به شما تجویز شود. سپس تکنسین الکترودهایی را بر روی قفسه سینه شما قرار می‌دهد سر دیگر الکترودها به دستگاه مونیتور قلب وصل می‌باشند تا ریتم قلب شما را در طول اکو مری نشان دهند.
بعد از  بی حس کردن گلویتان بوسیله یک اسپری بی‌حس کننده، تکنسین به آرامی پروب کوچکی را وارد گلوی شما می‌کند و از آنجا آن را به داخل مری می‌فرستد. این قسمت از اکوکاردیوگرافی از طریق مری ناراحت کننده ترین و آزار دهنده ترین قسمت آن است و ممکن است شما احساس تهوع و استفراغ داشته باشید . اما به محض اینکه پروب سر جای خود قرار گرفت، دیگر هیچ دردی حس نخواهید کرد. ممکن است در حین اکو مری نیمه بیدار نگه داشته شوید و پزشک از شما بخواهد که نفستان را در سینه حبس کنید یا به خود فشار وارد کنید، چون ممکن است برخی از حرکات روده باعث شوند که قلبتان تحت فشار قرار بگیرد، این کار به رفع آن مشکل کمک می‌کند.
زمانی که اکو مری انجام شد، پروب و راه وریدی برداشته می‌شوند و قلب دیگر مونیتور نمی‌شود.  برای کنترل میزان ضربان قلب و فشار خون ممکن است تا چند ساعت در بیمارستان نگه داشته شوید .

اکوکاردیوگرافی از طریق مری

توصیه های مهم در اکوکاردیوگرافی از طریق مری

باید گفت که هزینه اکوکاردیوگرافی در تهران ، در روش اکوکاردیوگرافی از طریق مری کاملا متفاوت است ، در ابتدا راجع به این هزینه با پزشک مشورت کنید . سپس برای انجام اکوکاردیوگرافی از طریق مری لازم است به توصیه های مهمی توجه داشته باشید :

 • توجه داشته باشید که بهتر است برای اکوکاردیوگرافی از طریق مری ، از نیمه شب قبل از اکوکاردیوگرافی ،از خوردن پرهیز کنید یا حداقل از 4 ساعت قبل چیزی نخورید زیرا اگر قبل از اکوکاردیوگرافی بخورید و بیاشامید ، دچار حالت تهوع و استفراغ خواهید شد .
 • حتما باید قبل و بعد از اکوکاردیوگرافی با پزشک  خود درباره ی دارو هایی که مصرف می کنید مشورت کنید و طبق دستورات و تجویزات پزشک به مصرف دارو بپردازید.
 • بعد از انجام اکوکاردیوگرافی حتما خود را برای استراحت به منزل برسانید چون به شما دارو های آرامبخش تزریق می شود و شما نیاز به استراحت خواهید داشت .
 • اغلب اوقات ممکن است به شما توصیه شود که حداقل 2 ساعت صبر کنید و سپس چیزی بخورید، چرا که ممکن است هنوز گلوی شما بی‌حس باشد. بعد از رفع بی‌حسی، ممکن است گلوی شما یکی دو روزی درد داشته باشد.
 •  بهتر است تا 24 ساعت رانندگی نکنید، تا مطمئن شوید که آثار داروهای آرام‌بخش به طور کامل از بدن شما خارج شده‌اند، بنابراین از قبل نحوه برگشت به خانه را پیش بینی کنید.

اکوکاردیوگرافی ورزشی (استرس اکو)

یکی دیگر از این تست ها ، اکوکاردیوگرافی ورزشی یا استرس اکو می باشد که عملکرد قلب بیمار را به هنگام فعالیت های شدید نشان می دهد . این اکوکاردیوگرافی در بیشتر مواقع بابت تایید کردن یا رد کردن بیماری های سرخرگ کرونری قلب انجام می گیرد . همچنین اگر سرخرگ ها مسدود شده باشد ، با این روش می شود محل انسداد سرخرگ های کرونری را تشخیص داد . در برخی مواقع در بخش هایی از قلب که خون رسانی آن به علت انسداد سرخرگ‌های عضله قلب محدود شده است، عضله قلب آن طور که باید منقبض نمی‌شود. در این صورت باید درمان صورت گیرد تا بشود از بروز حملات و عارضه های قلبی پیشگیری کرد .

اکوکاردیوگرافی به دو صورت انجام می شود :

در صورت اول : بیمار بر روی تخت دراز می کشد و پزشک سونوگرافی قلب یا اکوکاردیوگرافی در حال استراحت را انجام می دهد .

در صورت دوم : بیمار بر دوچرخه ثابت یا تردمیل سوار می شود و فعالیت می کند به طوری که ضربان قلب تان بالا باشد ، سپس پزشک اکوکاردیوگرافی ورزشی را بر بیمار انجام می دهد . برای راه رفتن بر روی یک تردمیل در حین اکوکاردیوگرافی استرس، بهتر است حتما کفشی مناسب پوشیده شود. اکوکاردیوگرافی ورزشی را هم می توان در مطب پزشک انجام داد هم در بیمارستان .ممکن است حین تست اکوکاردیوگرافی ، بیمار علائمی داشته باشد .

برخی از این علائم که ممکن است رخ بدهد عبارت اند از :

 • تپش قلب
 •  ریتم غیر طبیعی قلب
 • درد سینه
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • سردرد
 • غش کردن
 • بروز عوارض قلبی

بروز عوارض قلبی : البته لازم به ذکر است که بروز عوارض قلبی در حین انجام این تست بسیار نادر است . ولی به ندرت ممکن است بیمار دچار درد سینه یا تپش قلب شدید بشود که نیاز به مداخله درمانی داشته باشد، که در این صورت پزشک انجام دهنده تست یا اقدامات درمانی لازم را انجام می دهد .

اکوکاردیوگرافی ورزشی (استرس اکو)

اکوکاردیوگرافی قلب نشانگر چیست

در ابتدا گفتیم که اکوکاردیوگرافی یک راه شخیص بیماری های قلبی عروقی می باشد که پزشک با استفاده از این راه درمانی به مشکلات قلبی بیمارانش پی می برد ؛ همچنین پزشک با استفاده از اکوکاردیوگرافی می تواند نگاهی به ساختار کلی قلب شما و وضعیت عملکرد آن بی اندازد . برای درصد زیادی از افراد در دنیا این سوال پیش می آید که اکوکاردیوگرافی قلب چه اطلاعاتی را از قلب به پزشک می دهد . به همین منظور در ادامه برخی از این اطلاعات به دست آمده از اکوکاردیوگرافی قلب را برایتان مطرح خواهیم کرد :

 • شکل و حالت قلب
 • اندازه و میزان ضخامت دیوار های قلب
 • حرکات قلب
 • توان و قدرت پمپاژ کردن قلب
 • کارکرد درست یا غلط دریچه قلب
 • نشت خون
 • بازگشت مجدد خون به عقب
 • تنگی یا باریکی دریچه قلب
 • وجود تومور در قلب
 • رشد عفونی در اطراف دریچه قلب
 • تشخیص نقص های مادرزادی در قلب
 • تشخیص علت تنگی نفس
 • تشخیص علت درد قفسه سینه
 • تشخیص وجود لخته خون در قلب

اقدامات قبل از اکوکاردیوگرافی

قبل از مراجعه به بهترین اکوکاردیوگرافی در تهران لازم است خود بیمار اقداماتی را انجام بدهد. از جمله این اقدامات ، موارد زیر می باشد :

 • سعی کنید از ۴ ساعت قبل از اکوکاردیوگرافی به جز آب چیزی نخورید و نیاشامید.
 • دقت کنید که از ۴۴ ساعت قبل از انجام تست اکو  از مصرف هرگونه مواد کافئین دار مثل قهوه اجتناب کنید.
 • در مورد داروهای مورد نیاز تا زمان انجام اکو از پزشک معالج سؤال کنید و برای مصرف دارو ها از پزشک کسب اجازه  کنید.
 • به جز مواردی که پزشک معالج دستور داده، از مصرف داروهایی نظیر داروهای ایندرال- آتنولول – متورال( نیتروکانتین و زیر زبانی قبل از تست اکوکاردیوگرافی قلب به طور جدی خودداری کنید.
 • در صورتی که مبتلا به دیابت هستید و برای کنترل قند خون دارو مصرف می کنید در مورد تنظیم داروها قبل از تست با پزشک مشورت کنید.
 • سعی کنید یک وعده غذا را قبل از انجام تست قطع کنید.
 • تراشیدن موهای سینه آقایان قبل از تست اکوکاردیوگرافی قلب الزامی می باشد.
 • حتما مدارک قبلی خود را به همراه داشته باشید .
 • در روزی که تست را انجام می دهید سیگار نکشید زیرا نیکوتین می تواند با ضربان قلب تداخل داشته باشد.
 • بدون مشورت با پزشک خود قهوه یا داروهای حاوی کافئین را مصرف نکنید.
 • لباس های راحت و گشاد بپوشید. چون ورزش انجام خواهید داد، کفش های مناسب ورزش و پیاده روی بپوشید.
 •  قبل از اکو قلب به هیچ گونه مراقب خاصی نیاز نیست. علاوه بر این، لازم نیست رژیم غذایی خاصی رعایت شود فقط سعی کنید چند ساعت قبل عمل چیزی نخورید .
 • در رابطه با هزینه اکوکاردیوگرافی در تهران از پزشک خود سوال کنید و با آگاهی کامل از شرایط اکوکاردیوگرافی ، به پزشکتان  برای انجام این کار مراجعه کنید .

اقدامات قبل از اکوکاردیوگرافی

بهتر است بدانید که اکوکاردیوگرافی به هیچ عنوان درد و خونریزی و آزار و اذیتی برای بیماران به همراه نخواهد داشت و فقط یک راه برای تشخیص بیماری های قلبی عروقی بیماران به شمار می رود . پس بدون هیچ گونه استرس و نگرانی ای برای برطرف شدن مشکلات قلبی خود که گاه بسیار خطرناک هستند ، اقدام کنید تا سریعا به بهبودی و سلامت خود دست پیدا کنید .

کلام آخر 

از شما عزیزان سپاس گزاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید . ما در این مقاله سعی داشتیم تا شما را با هزینه اکوکاردیوگرافی در تهران  آشنا کنیم و اطلاعاتی در این باره به شما عزیزان ارائه دهیم . امیدواریم این مطالب برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد . همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و شماره های داخل سایت تماس حاصل فرمایید .

نوشتهٔ پیشین
بهترین فوق تخصص قلب و عروق در تهران
نوشتهٔ بعدی
بهترین دکتر آنژیوگرافی در شهرک غرب

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

11 − 3 =

فهرست