بهترین فوق تخصص قلب و عروق در تهران

بهترین فوق تخصص قلب و عروق در تهران

ما در این مقاله می خواهیم شما را با بهترین فوق تخصص قلب و عروق در تهران آشنا کنیم. کلمه بیماری قلبی اکثرا برای اشاره به ح است، با این حال بیماری قلبی شامل باقی بیماری های قلب از جمله بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی، سکته قلبی، آرتیمی قلبی و کاردیو میاباتی می باشد. در ادامه مطالب به تعریف بیماری قلبی می پردازیم .

ویژگی و وظایف بهترین فوق تخصص قلب و عروق در تهران

همه افراد می دانند که وظیفه یک فوق تخصص قلب و عروق رسیدگی به وضعیت قلب و عروقی است که خون رسانی را در داخل بدن انجام می دهند. تعیین هر مورد نارسایی در سیستم قلب و عروق، علت بیماری و غیره است. در حیطه تخصص قلب و عروق قرار دارد. لازم به ذکر است که پزشک قلب و عروق عمل جراحی را انجام نمی دهد بلکه اگر لازم بداند که قلب بیمار تحت جراحی قرار گیرد،باید از یک جراح کار بلد و ماهر در این زمینه کمک بگیرد. مهم ترین وظایف یک فوق تخصص قلب و عروق عبارت است از:

بهترین فوق تخصص قلب و عروق در تهران ابتدا باید آزمایش های لازم و تست های مربوط به تعیین وضعیت قلب بیمار را انجام دهد تا قلب از این که نتیجه آزمایش ها مشخص نشده است، حدس های ذهنی خود درباره ی بیماری را نگوید تا باعث نگرانی بیمار نشود. استرس می تواند وضعیت قلب را بدتر کرده و در نتیجه آزمون خطا خواهد داشت.

پزشک قلب و عروق آزمایشات را بررسی کرده و معاینه های فیزیکی را روی بیمار انجام می دهد. لازم است یک پرونده پزشکی برای بیمار تشکیل شود. این پرونده دارای مجموعه آزمایش ها و تست های انجام شده، نتیجه معاینه های فیزیکی؛ روش درمان دوره درمانی، وضعیت بیمار تا شرایط فعلی  و غیره خواهد بود. دلیل نیاز به پرونده پزشکی این است که اگر بیمار در زمان درمان تصمیم گرفت که به فوق تخصص قلب و عروق دیگر مراجعه کند و یا اگر پزشک قلب و عروق لازم دانست که در حین درمان، از فوق تخصص دیگر هم کمک بگیرد، این پرونده پزشکی می تواند گزارش کاملی از وضعیت بیمار ارائه کند.

ممکن است که دکتر قلب و عروق در زمان درمان تصمیم بگیرد که روش درمانی را تغییر دهد. در این مورد بیمار باید تابع نظر وی باشد. عاقلانه ترین کار این است کخ فوق تخصص قلب و عروق قبل از این که یک روش درمانی را آغاز نماید، شرایط بیمار و نتایج آزمایشات را به درستی بررسی کرده و بعد تصمیم نهای را نحوه درمان اتخاذ کند.

فوق تخصص قلب و عروق باید تا جایی که امکان دارد، درمان دارویی و غیره جراحی را برای بیمار در نظر بگیرد. جراحی آخرین گزینه انتخابی است و در زمانی اعمال می شود که روش های دیگر بر روی بیمار جواب ندهد. برای مثال ممکن است فوق تخصص قلب و عروق تنها به تغییر سبک زندگی و تجویز چند دارو اکتفا کند.

ویژگی و وظایف بهترین فوق تخصص قلب و عروق در تهران

بهترین فوق تخصص قلب و عروق در تهران

همه افراد می دانند که حیات انسان به سلامت قلب بستگی دارد. به همین دلیل عملکرد صحیح و سلامت قلب اهمیت زیادی دارد و بررسی شرایط و کار کرد قلب به دست بهترین فوق تخصص قلب و عروق در تهران به منظور جلوگیری از مشکلات قلبی خیلی مهم می باشد. در بعضی وقت ها، پیدا کردن بهترین متخصص قلب و عروق در تهران برای درمان بیماری های قلب خیلی سخت است. به عنوان مثال، شما ممکن است برای اولین بار نیاز داشته باشید به یک دکتر قلب مراجعه کنید. ظاهر شدن علائم بیماری های مانند فشار خون بالا، کاردیومیوباتی، کلسترول بالا یا یک حمله قلبی شما را مجبور می کند که به دنبال پیدا کردن بهترین فوق تخصص قلب و عروق در تهران باشید، ولی هر چقدر برای پیدا کردن متخصص مناسب زمان زیاد و دقت زیادی صرف کنید، قطعا نتیجه بهتری بدست می آورید.

به کسی بهترین فوق تخصص قلب و عروق در تهران می گویند که متخصص قلب داخلی است که توانایی تشخیص و درمان انواع بیماری های مربوط به بیماری های قلب و عروق را دارا است. همین طور که در قسمت بالا مشاهده کردید متخصص دارای چندین حوزه مختلف فرعی هستند که شامل مواردی زیر می باشند:

 • کاردیولوژی کودکان، مربوط به مشکلات قلبی کودکان می باشد.
 • در کاردیولوژی بالینی بزرگسالان، به مسائل پزشکی و جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی می پردازند.
 • کاردیولوژی مداخله ای که مربوط به بیماری های قلبی عروقی می باشد، (آنژیوپلاستی و فنر گذاری)
 • تصویر برداری پیشرفته قلب و عروق شامل آکوکاردیو گرافی، سی تی اسکن قلب و ام آر آی قلب و پزشکی هسته ای که مربوط به تصویر برداری برای تشخیص قلب و عروق خونی می باشد.
 • الکتروفیزیولوژی، مربوط به سیستم هدایت الکتریکی قلب است.

قلب و عروق

بیماری قلبی عروقی یا بیماری قلبی (heart disease) دسته ای از بیماری ها است که در قلب یا رگ ها (سرخرگ ها، مویرگ ها و سیاهرگ ها) رخ می دهد. بیماری قلبی عروقی به هرگونه بیماری که دستگاه گردش خون را تحت تاثیر قرار دهد گفته می شود که شامل بیماری های قلبی و بیماری های شریانی می شود.

بیماری قلبی عروقی یکی از مهم ترین عوامل تهدید کننده زندگی در جامعه بشری است، به طوری که علت 70% مرگ و میر افراد بالای 75 سال و علت 25 درصد مرگ و میر افراد بالای 30 سال را تشکیل می دهند. علاوه بر عوامل ژنتیکی، فاکتور های تغذیه ای نقش اساسی و مهمی در تامین سلامت افراد دارند. بیماری قلبی و عروقی از بیماری های مزمنی است که به طور گسترده مورد پژوهش قرار گرفته و می توان قابل جلوگیری باشند. از آنجایی که عوامل تغذیه ای از مهم ترین ریسک فاکتور های قابل جلوگیری در ارتباط با این بیماری هستند. جلوگیری اولیه از آترواسکلروز و بیماری کرونری قلب، اصلاح غذایی و دیگر جنبه های شیوه زندگی از استراتژی های ملی می باشد. بنا بر این بهبود رژیم غذایی مهم ترین راهکار در پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی در بزرگسالان است.

از سمت دیگر، بیماری های قلبی عروقی در حال حاضر شایع ترین علل مرگ را در اکثر نقاط جهان و ایران تشکیل می دهند و 40 درصد تمام موارد مرگ را شامل می شوند. 255% افراد مبتلا به این بیماری بدون هیچ گونه علامت قلبی به صورت مرگ ناگهانی با سکته قلبی حاد از بین می روند.

در ایران نیز اولین و شایع ترین علت مرگ و میر، بیماری های قلب و عروق است و طبق آمار بهشت زهرا تهران هر ماه بین 900 تا 1200 نفر در شهر تهران به علت بیماری قلبی فوت می کنند. هم چنین پژوهش های انجام شده در ایران، شیوع بیماری های قلبی عروقی را 23/2% گزارش کرده اند.

قلب و عروق

چندین عامل باعث بیشتر شدن بیماری های قلبی عروقی می شوند. این عوامل شامل سن، جنس، ارث که در اختیار افراد نبوده و قابل تغییر نیستند و مصرف دخانیات، فشار خون بالا، قند خون غیر طبیعی، چربی خون بالا، استرس، چاقی و کم تحرکی در اختیار افراد بوده و قابل تغییر هستند.

علائم و نشانه بیماری عروق کرونر

 • درد و احساس ناراحتی در قفسه سینه
 • درد در گردن، فک، گلو، شانه ها و یا پشت
 • تنگی نفس، ضعف و سرگیجه
 • تعریق تهوع همراه با نشانه های فوق

جلوگیری از بیماری های قلبی

با تغییر سبک زندگی به یک سبک سالم می شود از خطر بیماری های قلبی پیشگیری نمود. عوامل اساسی یک سبک زندگی سالم شامل:

 • سیگار نکشیدن و یا ترک سیگار
 • رژیم غذایی صحیح (سبزی و میوه زیاد و چربی، قند و گوشت کم)
 • حداکثر 30 دقیقه ورزش در روز
 • اجتناب از مصرف الکل
 • کنترل بیماری های از قبیل دیابت، فشار خون بالا و کلسترول
 • درخواست از خانواده برای کمک به شما در تغییرات بالا

با این که بیماری قلبی قابل درمان است، جلوگیری از بیماری قلبی با تغییرات سبک زندگی به نظر منطقی تر از هر عمل دیگری می باشد. برای درمان بیماری های قلب و عروق به پزشک فوق تخصص قلب و عروق مراجعه کنید

درمان جراحی قلب

 • جراحی بای پس
 • پیوند قلب
 • برطرف کردن اختلالات و نقصهای موجود در عملکرد قلب
 • تعویض دریچه های قلب
 • باز کردن قلب یا آنژیوپلاستی
 • ترمیم نقص های مادرزادی قلبی در نوزادان
 • باز کردن گرفتگی شریان های منتهی به قلب
به طور کلی پروسه عمل جراحی قلب در بازه زمانی 4 الی 6 ساعته انجام شده و اگر مدت زمان آن بیشتر باشد، می تواند خطراتی برای جان بیمار به همراه داشته باشد.

بیماری قلب و عروقی

بر اساس ملی قلب، ریه و خون بیماری های عروق کرونر قلب به سادگی به نام بیماری های قلبی فرم اصلی از بیماری های قلبی است. این یک اختلال عروق خونی قلب است که می تواند به حمله قلبی منجر شود.

بیماری قلب و عروقی

دلایل به وجود آمدن نارسایی قلبی

 • داشتن انفارکتوس قلبی، به مفهوم از بین رفتن قسمتی از عضلات قلب
 •  سابقه بیماری دریچه های قلب
 •  داشتن بیماری های مادرزادی قلب
 • تنگی دریچه میترال
 • فشار خون طولانی مدت
 • تنگ شدن عروق قلب

دلایل نیاز مراجعه به فوق تخصص قلب و عروق

اکنون این سوال مطرح می شود که چه زمان نیاز است ما به فوق تخصص قلب و عروق مراجعه کنیم. در صورتی که علائم زیر برای شما رخ داد باید سریعا مشکل را به پزشک قلب و عروق اطلاع دهید:

تنگی نفس: یکی از مهم ترین علائم بیماری های قلب و عروق، تنگی نفس است. تنگی نفس در زمان کار، در حالت خوابیده، تورم پا همراه با تنگی نفس نشانه از بیماری قلبی است. این علامت خطرناک است و اگر سریعا تحت درمان فوق تخصص قلب و عروق قرار نگیرید می تواند عوارض جبران ناپذیر را به دنبال داشته باشد.

ناراحتی در قفسه سینه: یکی از علامت هایی که نشان دهنده ناهنجاری در سرخرگ قلب است همین خستگی در قفسه سینه است البته این بدان معنا نیست که هر ضعف در قفسه سینه به معنی بیماری قلبی است ولی باید به این مورد هم شک کرد. در صورتی که این ناراحتی با فعالیت بیشتر شده و به سمت پشت جناغ می رود، نشان از بیماری قلبی است که شدت بیماری و درمان را پزشک قلب عروق تعیین می کند.

خستگی زودرس: قلبی که دچار نارسایی شده باشد نمی تواند به خوبی به تمام بدن خون رسانی کند در نتیجه اکسیژن و مواد غذایی کافی به اندام های بدن نمی رسد. فوق تخصص قلب و عروق با کمک آزمایش های می تواند این نارسایی و ناهنجاری های قلبی را تشخیص داده و درمان نماید.

تپش قلب: اضطراب، استرس، فعالیت های زیاد، بیماری های وراثتی و غیره از جمله مواردی هستند که باعث تپش قلب می شوند. بعضی وقت ها دیده شده است که افراد در زمان استراحت به طور ناگهانی دچار تپش قلب می شوند که به این حالت آریتمی قلبی می گویند. با توجه به این که تپش قلب بر روی پمپاژ خون و سلامت بافت قلب تاثیر می گذارد و در اولین زمان تحت نظر فوق تخصص قلب و عروق را آغاز نمود.

ابتلا به سرگیجه: سرگیجه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.  حتی یک فشار روانی نیز می تواند منجر به این حالت در شما بشود. اما این علامت، نشانی از بیماری و نارسایی قلبی هم خواهد بود. اگر شما تا الان مشکلی و بیماری خاصی نداشته اید که باعث سرگیجه بشوند، باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید تا سلامت قلب را بررسی نمایند. حال اگر مطمئن شدید که قلب شما بیماری ندارد باید علت سرگیجه را در سایر اندام های بدن جست و جو نمود.

عرق سرد: یکی از شایع ترین علائمی که در بیماران قلب دیده می شود، عرق سرد است که با علائم دیگر هم همواره خواهد بود. از آنجایی که در افراد دیابتی هم ممکن است عرق سرد بر روی بدن دیده شود لذا برای این که مطمئن شوید این علامت، به معنای نارسایی قلب هست یا خیر باید به وضعیت تپش قلب خود توجه داشته و از متخصص قلب و عروق بخواهید که تست هایی را برای شما انجام دهد. توصیه می کنیم که افراد مسن و سالمند باید همواره خود را تحت کنترل معاینات متخصص قلب و عروق قرار دهند. در این دوره سنی بافت قلبی پیر شده و کارایی آن کم خواهد شد. در نتیجه احتمال ابتلا به سکته قلبی بسیار بالا خواهد بود. با توجه به آنچه گفته شد، مراقبت های پزشک قلب و عروق در این دوره سنی مهم و الزامی است.

دلایل نیاز مراجعه به فوق تخصص قلب و عروق

تست های که توسط متخصص قلب و عروق

پزشکان قلب عروق با روش های زیر از وضعیت قلب بیماران مطلع می شوند:

تست الکتروکاردیوگرام این تست قدرت الکتریکی قلب را تعیین کرده و به صورت امواج در مانیتوری به ثبت می رساند.

تست ورزش به پزشک کمک می کند تا ریتم قلب را در وضعیت ورزش و استراحت تعیین کند. این تست زمانی انجام می شود که تست الکتروکاردیوگرام و اکو نتوانند وضعیت قلب را به خوبی به نمایش بگذارند.

تست اکو رایج ترین روش برای بررسی و تصویربرداری از قلب است. این تست التهاب بافت های قلب، ناهنجاری های ساختاری، عفونت های داخلی قلب و مشکلات پمپاژ خون در حال استراحت بررسی می کند.

آناتومی قلب

قبل از بررسی متخصص قلب و عروق اجازه دهید نگاهی به آناتومی قلب بیندازیم.البته در این جا چکیده ای از آناتومی قلب وجود دارد برای مطالعه دقیق تر و کامل تر، پیشنهاد می کنم حتما مقاله آناتومی قلب را در همین سایت مطالعه کنید.

قلب مهم ترین بخش دستگاه گردش مواد بدن محسوب می شود که در کنار رگ ها و خون در حال فعالیت است. در واقعیت قلب یک عضو عضلانی در انسان ها و بیشتر موجودات زنده است که مایعی به نام خون را از طرف لوله هایی به نام رگ به تمام قسمت های بدن منتقل می کند. تک تک سلول های بدن ما نیاز به مواد ضروری برای زنده ماندن دارند که از طرف خون به آن ها رسانده می شود. در صورت نبود قلب این خون به سلول ها نرسیده و سلول ها شروع به مردن می کنند. با مرگ سلول های بدن، انسان هم جان خود را از دست می دهد. به همین علت است که قلب عضو حیاتی بدن محسوب می شود. همچنین قابل توجه است که سلول ها به طور شبانه روزی نیاز به مواد مورد نیاز دارند. در نتیجه قلب بر خلاف مغز نمی تواند شب ها در حال استراحت باشد.

قلب انسان در مرکز قفسه سینه کمی متمایل به سمت چپ بین دو شش بدن قرار گرفته است. طرز قرار گیری قلب به گونه ای است که راس آن به سمت چپ و پایین قرار می گیرد. در صورت قرار دادن دست بر روی قفسه سینه، حس تپیدن قلب توسط حس لامسه دست احساس می شود.

عوامل خطر ابتلا به بیماری کاردیومیوباتی

 • سن بالای 60 سال
 • چاقی
 • سیگار کشیدن
 • الکلسم
 • سابقه خانوادگی بیماری سرخرگ های قلب یا کاردیومیوباتی
 • مصرف بعضی از دارو های ضد افسردگی و دارو های ضد روان پریشی، و بعضی مواد مثل الکل و کوکائین
 • دیابت شیرین
 • زیاد شدن کلسترول خون

جلوگیری از بیماری کاردیومیوباتی

 • منع نوشیدن الکل
 • رژیم غذایی متعادلی داشته باشید.
 • حتی امکان از عوامل خطر اجتناب کنید.

علائم بالینی نارسایی قلب

نارسایی قلبی همراه با مجموعه ای از علائم بالینی ( تنگی نفس، خستگی ) و نشانه ها آدم، رال است و منجر به بستری های مکرر، کمتر شدن کیفیت زندگی، و کمتر شدن امید به زندگی می شود.

علائم بالینی نارسایی قلب

کلام آخر

از شما همراهان عزیز سپاس گذاریم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید. ما در این مقاله سعی داشتیم شما را با ویژگی های بهترین فوق تخصص قلب و عروق در تهران آشنا کنیم. امیدوارم که مطالب گفته شده برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. در صورت داشتن انتقاد یا پیشنهاد می توانید آن را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
بهترین دکتر آنژیوپلاستی در شهرک غرب
نوشتهٔ بعدی
هزینه اکوکاردیوگرافی در تهران

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دو × 4 =

فهرست