علائم گرفتگی رگ های قلب

علائم گرفتگی رگ های قلب

ما در این مقاله سعی داریم شما را با علائم گرفتگی رگ های قلب آشنا کنیم. بیماری گرفتگی رگ های قلب یک نوع بیماری خطرناک برای قلب است. بیماری انسداد یا گرفتگی رگ قلب که به آن تصلب شرایین هم می گونید زمانی اتفاق می افتد که پلاک‌ها در داخل شریان‌های خون جمع شده باشند. این شریان‌ها سرخرگ‌های خونی هستند که خون غنی از اکسیژن را به بخش های دیگر بدن و قلب انتقال می دهند. پلاک‌ها از کلسیم، کلسترول، چربی و مواد موجود در خون تشکیل شدند. در ادامه برای آشنا شدن با بسته شدن یا علائم گرفتگی رگ های قلب با ما همراه باشید.

گرفتگی رگ قلب چیست ؟

سرخرگ ها رگ های خونی هستند که خون سرشار از اکسیژن را در کل بدن می فرستند. آن ها خون غنی از اکسیژن را به همه  اعضای بدن از مغز تا نوک انگشتان پا می رسانند. شریان های سالم دیواره های داخلی صاف دارند و خون داخل آن ها به راحتی جریان می یابد. بعضی از افراد دچار گرفتگی رگ قلب می شوند. گرفتگی رگ قلب در اثر به وجود آمدن ماده ای به اسم پلاک در دیواره های داخلی شریان ها است. وجود این پلاک ها می تواند جریان خون را کم کند یا در بعضی موارد آن را به مسدود کند. گرفتگی رگ قلب احتمال حمله قلبی، سکته مغزی و حتی مرگ را بیشتر می کند. باید از دلایل پلاک شریان و راه کار های درمانی برای جلوگیری از خطرات آگاهی داشته باشید زیرا باعث به وجود آمدن آسیب های جدی می شوید.

گرفتگی رگ قلب چیست ؟

رگ های اصلی قلب :

قلب 3 رگ اصلی دارد و اگر که یکی از آن ها بسته شود باعث به وجود آمدن سکته و عوارضی خطرناک می شوید. می توان گرفتگی رگ قلب را رسوب کردن لیپیدها و کلسترول بر دیواره درونی سرخرگ و بسته شدن مسیر خون رسانی دانست که عوارض خطرناکی دارد. تصلب شرایین یکی از دلایل اصلی مرگ و میر در بزرگسالان  است که امروزه آمار این اتفاق بیشتر شده است و تعداد زیادی از افراد دچار آن می شوند.

دلیل گرفتگی رگ قلب چیست ؟

دلیل اصلی گرفتگی رگ قلب رسوب پلاک‌هایی روی دیواره داخلی رگ است. این پلاک‌ها درصد زیادی چربی در ترکیب خود دارند و به غیر از چربی شامل گلبول‌های سفید و سلول‌های دیگر خونی می‌شوند. با جمع شدن این پلاک‌ها در داخل عروق قلب رگ‌ها دچار تنگی می‌شوند. با رسوب زیاد پلاک‌های چرب در ناحیه بسته شدن رگ میزان تنگی رگ زیاد می شود و باعث وارد شدن فشار روی پلاک‌ها می شود.

با وارد شدن فشار زیاد روی پلاک‌ها دیواره نازک آن‌ها پاره می‌شود و مواد درون آن‌ها به داخل رگ ریخته می شود و باعث بسته شدن آن می شود. با مسدود شدن رگ فشار زیادی به قلب وارد می شود. این فشار می‌تواند عوارض زیادی داشته باشد.

علائم گرفتگی رگ های قلب

گرفتگی رگ های قلب علائمی دارد که در ادامه با علائم گرفتگی رگ های قلب آشنا می شوید :

درد قفسه سینه :

درد در قفسه سینه یا بیماری آنژین صدری یکی از علائم گرفتگی رگ های قلب است. هنگامی که یکی از رگ های منتهی به قلب تنگ شود و یا از طریق پلاک هایی مسدود شود خون و اکسیژن کافی به قلب نمی رسد و احساس فشار یا درد در بخش قفسه سینه به وجود می آید. این درد ممکن است در شانه ها، گردن، فک و بازوها احساس شود. درد قفسه سینه باید جدی گرفته شود اما این دردها همیشه علائم گرفتگی رگ نیست. بعضی اوقات امکان دارد مشکلات گوارشی یا عوامل دیگر باعث به وجود آمدن درد در قسمت قفسه سینه شوند.برای این که مطمئن شوید می توانید آزمایشات لازم را انجام دهید یا با پزشک مشورت کنید.

تپش قلب :

یکی دیگر از علائم گرفتگی رگ های قلب تپش قلب است. افرادی که به بیماری آترواسکلروزیس مبتلا هستند در بعضی از مواقع دچار تپش قلب می شود. این اتفاق امکان دارد در هنگام استراحت یا انجام فعالیت هم رخ بدهد.

عرق کردن بیشتر از اندازه :

عرق کردن بیشتر از اندازه می تواند یکی دیگر از علائم گرفتگی رگ های قلب باشد. اگر همیشه از عرق کردن زیاد ناراضی هستید و علائم دیگری هم دارید می توانید از پزشک مشورت بگیرید.

تنگی نفس :

تنگی نفس می تواند دلایلی متفاوتی باشد. اگر دستگاه تنفسی سالم است و به هیچ بیماری ریه ای مبتلا نباشید امکان دارد این علائم در اثر گرفتگی رگ های قلب دیده شود. بعضی از افراد امکان دارد فعالیت های سنگین هم انجام نداده باشند اما دچار تنگی نفس باشند که در این صورت باید با پزشک مورت کنند.

سرفه کردن :

سرفه کردن روشی غیر ارادی است که امکان دارد در اثر نارسایی قلبی و گرفتگی عروق قلب دیده شود. این افراد از سرفه های شبانه رنج می برند. سرفه مربوط به بیماری قلبی امکان دارد خشک و آزار دهنده باشد اما در شرایط حادتر کف آلود و همراه با خلط خونی هستند.

احساس ضعف و خستگی :

بعضی از افراد در شبانه روز احساس ضعف و خستگی می کنند و این اتفاق غیر طبیعی است. بعضی اوقات خستگی مداوم می تواند در اثر گرفتگی رگ های قلب باشد. باید این اتفاق را جدی بگیرید و دلیل آن را پیدا کنید و آن را درمان کنید.

علائم دیگر :

بیمارانی که دچار گرفتگی رگ قلب هستند امکان دارد به غیر از این علائم، علائم دیگری هم داشته باشند. امکان دارد این افراد دچار  سوءهاضمه شوند. احساس درد ناگهانی در بخش های متفاوت بدن مثل گردن، فک، بازوها و پاها احساس می کنند. امکان دارد دچار سرگیجه شدید شوند و یا دچار لکنت شوند. در مردان بسته شدن عروق قلب می تواند باعث اختلال در نعوظ شود.

گرفتگی رگ قلب چه درمان هایی دارد ؟

برای درمان گرفتگی رگ های قلب می توانید فعالیت هایی را انجام دهید که در ادامه به آن می پردازیم  :

 • رژیم غذایی مناسب برای خودتان تهیه کنید.
 • افراد چاق باید روی وزن خود کنترل داشته باشند تا چاقی باعث به وجود آمدن گرفتگی رگ قلب در بدن آن‌ها نشود.
 • سعی کنید از پرخوری پرهیز کنید.
 • سعی کنید در طول روز فعالیت بدنی مناسب داشته باشید.
 • استفاده از الکل، سیگار و چربی‌های اشباع شده را کم کنید.
 • سعی کنید ورزش کنید و این کار به طور منظم انجام دهید.

برای آشنا شدن با انواع بیماری های قلبی به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

عوارض گرفتگی رگ های قلب :

افرادی که به بیماری گرفتگی رگ قلبی مبتلا هستند باید در طول دوره‌های مشخص به پزشک مراجعه کنند. و با توجه به گفته های پزشک باید داروهای خود را سر وقت استفاده کنند و دستورالعمل های پزشک را به خوبی انجام دهند تا عوارض گرفتگی رگ قلب به کم شود. اگر این دستورات را نادیده بگیرید و داروها را سر وقت استفاده نکنید دچار عوارض و خطراتی می شوید. سکته و نارسایی قلب یکی از مهم ترین عوارض بیماری گرفتگی رگ قلب است.

علائم گرفتگی رگ های قلب

چگونه متوجه گرفتگی قلب و عروق شوید ؟

هرکدام از بیماری‌ها در بدن با علائم خاصی خودشان را نشان می دهند. احساس خستگی در طول روز، احساس درد در ناحیه قفسه سینه، سوءهاضمه، تنگی نفس، عرق کردن بیش از اندازه بدن، لکنت زبان، احساس سرگیجه، درد در ناحیه پا، اختلال در نعوظ از علائم گرفتگی رگ قلب هستند. اگر افراد هر کدام از این علائم را داشته باشند باید به فکر درمان آن باشند و زودتر این کار را انجام دهند. خانم هایی که به سکته قلبی مبتلا می شوند به جای درد در قسمت قفسه سینه، دچار تنگی نفس می‌شوند. وظیفه قلب پمپاژ خون در بدن است.

اگر قلب نتواند این وظیفه خود را به خوبی انجام دهد و دچار مشکل شود افراد احساس تنگی نفس می کنند. بعضی اوقات گرفتگی رگ قلب می‌تواند علائمی نداشته باشد. در این حالت پزشک با انجام آزمایش های خاص و تفسیر آزمایش افراد می تواند متوجه این بیماری شود. اگر افراد به خصوص زنان بعد از غذا احساس سوزش معده داشته باشند و این اتفاق با آنتی اسید‌ها درمان نشود امکان دارد افراد دچار حمله قلبی شود.

عوامل ایجاد انسداد رگ های قلب

انسداد رگ‌های قلب  امکان دارد با عوامل یا رفتار های خاصی که باعث  آسیب به لایه‌های درونی رگ‌ها می‌شود شروع شود. در ادامه با عوامل ایجاد انسداد رگ های قلب آشنا می شوید :

 • بیشتر شدن چربی‌های خاص در بدن
 • فشار خون بالا
 • نداشتن فعالیت فیزیکی
 • بیماری قلبی ارثی
 • بیشتر شدن کلسترول در خون
 • چاقی و اضافه وزن
 • سیگار کشیدن
 • وجود مقدار فراوان قند و دیابت
 • سن بالا
 • مقاومت به انسولین

چگونه می شود بیماری انسداد رگ های قلب را تشخیص داد ؟

پزشک طبق سابقه پزشکی و خانوادگی و معاینات فیزیکی و نتیجه آزمایشات این بیماری را تشخیص می دهند. پزشک برای تشخیص انسداد رگ قلب چند تست و آزمایش روی افراد انجام می دهند تا بتواند درمانی مناسب برای افراد را انجام دهد. این آزمایشات و تست ها عبارت است از سی تی اسکن قلب، تست استرس و تست ورزش،نوار قلب، عکس برداری اشعه ایکس از قفسه سینه، اکوکاردیوگرام، آنژیوگرافی، آزمایش خون و بقیه آزمایشات دیگر که به تشخیص پزشک و علائم انسداد رگ قلب بستگی دارد صورت می گیرد.

روش های پیشگیری از از گرفتگی رگ های قلب :

یکی از عوامل گرفتگی یا محدود شدن خون در قلب سفت شدن شریان ها و عروق خونی و انباشته شدن پلاک در رگ ها است که به خاطر بافت ها و ارگان های بدن برای عملکرد قادر به دریافت خون حاوی اکسیژن کافی نیست اما دلایل اصلی سفت شدن شریان و عروق خونی می تواند دلایلی داشته باشد که در ادامه به آن می پردازیم :

رژیم غذایی ناسالم :

برای حفظ سلامت قلب و پیشگیری از گرفتگی رگ قلب داشتن رژیم غذایی سالم اهمیت زیادی دارد و اگر الگوی غذایی افراد مناسب نباشد این مشکل به وجود می آید. طبق انجمن قلب ایالات متحده آمریکا الگوی غذایی مناسب دارای غلات کامل، لبنیات کم چرب، حبوبات، آجیل، گوشت ماهی و مرغ بدون پوست، انواع میوه و سبزیجات و روغن‌های گیاهی مانند روغن آفتابگردان یا روغن زیتون است.

کلسترول بالا :

کلسترول به طور طبیعی در بدن وجود دار و این ماده زرد رنگ که شباهت به وکس دارد در غذاهایی که استفاده می شود پیدا می‌گردند. اگر میزان کلسترول در سطح خون بیشتر شود باعث بسته شدن شریان‌های خونی می‌شود و به این دلیل پلاک‌های سخت و سفتی تولید می شود و مانع گردش جریان خون به اطراف قلب و دیگر بافت‌ها و ارگان‌های بدن می شود.

چه کار هایی باید انجام داد تا دچار گرفتگی قلب نشد ؟

تشخیص علائم گرفتگی رگ قلب سخت است اما راه های ساده ای برای جلوگیری از این بیماری وجود دارد. برای این که به راحتی از این بیماری پیشگیری کنید در مرحله اول باید دلیل مبتلا شدن به این بیماری و عوامل تشدید کننده آن را بشناسید و بعد از آن  عوامل دوری جسته و عادات درست و پیشگیری کننده از بسته شدن عروق را جایگزین آن ها کنید.

سالمندان و گرفتگی رگ های قلب

آترواسکلروزیس در هر سنی امکان دارد به وجود بیاید. اما سال ها طول می کشد تا علائم گرفتگی رگ قلب دیده شود. بیشتر این علائم در سالمندان دیده می شود. درصد زیادی از سالمندان دچار بیماری های پیش زمینه ای گرفتگی عروق قلبی مانند فشار خون بالا، دیابت و چربی بالا هستند. احتمال اینکه رسوباتی در رگ های قلب ایجاد شود در سالمندان بیشتر از جوانان است. در مرحله اول توصیه می شود سالمند خود را در فاصله زمانی مشخص کنید و نزد پزشک ببرید.

اگر بیماری قلبی و گرفتگی رگ ها تشخیص داده شد نیاز است توجه زیادی در مراقبت از سالمند انجام دهید. تنها گذاشتن سالمند مبتلا به بیماری قلبی کار درستی نیست زیرا این افراد باید داروهای خود را سر وقت استفاده کنند. این افراد باید برنامه غذایی سالمی داشته باشند. اگر امکان ورزش و فعالیت بدنی داشته باشند حتما ورزش کنند.

سالمندان و گرفتگی رگ های قلب 

کلام آخر

در صورت مشاهده هر گونه علائم به پزشک مراجعه کنید و با او مشورت کنید و در صورت نیاز آزمایش ها و تست های مربوط به این بیماری را انجام دهید تا اطمینان کامل داشته باشید. دستورات پزشک را انجام دهید و داروهای خود را سر وقت مصرف کنید تا دچار عوارض و خطراتی نشوید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
هولتر فشار خون چیست ؟

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شش + هشت =

فهرست