هولتر فشار خون چیست ؟

هولتر فشار خون چیست ؟

شاید برای شما سوال باشد که هولتر فشار خون چیست ؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که دستگاه هولتر فشار خون برای 24 ساعت به افراد متصل می شود تا تغییرات فشار خون را در یک دوره 24 ساعته در محیط عادی و انجام فعالیت های افراد در خارج از مطب بررسی می شود و فشار خون در شرایط متفاوت بررسی نمی شود. در ادامه برای آشنا شدن با هولتر فشار خون با ما همراه باشید.

هولتر فشار خون چیست ؟

فشارخون بالا یکی از بیماری های مهم است که اگر نتوانید آن را تشخیص دهید و آن را درمان نکنید باعث خطرات زیادی می شود.  اما باید توجه کنید که در روش بررسی و تشخیص فشارخون بالا دچار اشتباه در تشخیص نشوید. افرادی که بیماری فشارخون بالا برای آن ها تشخیص داده می شود باید تا آخر عمر تحت مراقبت از نظر فشار خون باشند و باید داروهای فشار خون بالا استفاده کنند.  اعداد فشار خون تحت تاثیر عوامل مختلفی است. با انجام کارها و فعالیت ها متفاوت در 24 ساعت امکان دارد اعداد فشار خون بالا برود یا پایین بیاید و فشار خون شخصی در هر ساعت مختلف باشد. برای مثال با انجام حرکات بدنی مثل فعالیت های روزانه و ورزش فشار خون می تواند بیشتر شود و یا با نوشیدن مایعات و استرس های عصبی و روحی فشارخون بالا می رود. و یا برعکس با استراحت و خواب یا بعد از خوردن غذای سنگین امکان دارد فشارخون کم شود.

برای اندازه گیری فشار خون اگر در یک نوبتی که مد نظرتان است باید شرایط لازم برای اندازه گیری درست فشارخون را رعایت کنید. بعد از رعایت شرایط  به دو دلیل این عدد نمی تواند نشان دهنده فشارخون دقیق باشد. اول این که فشارخون یک بیماری مزمن است و عوارض فشارخون بعد از سال ها زندگی با فشارخون بالا به وجود می آید. اگر یک نفر بتواند شرایط را برای اندازه گیری فشارخون را در نیم ساعت رعایت کند هیچ شخصی وجود ندارد که در 24 ساعت شبانه روز بتواند در همان شرایط باقی بماند. افراد نیاز دارند در طول شبانه روز راه بروند و فعالیت بدنی داشته باشند و یا  ورزش کنند و غذا بخورند و استرس های متفاوتی را تحمل کنند و در همه این حالت ها اعداد فشارخون با میزان اندازه گیری شده در شرایط استراحت فرق می کند. فشارخون واقعی یک افراد باید نماینده همه ساعت های فعالیت او در 24 ساعت باشد.

دم این که با رعایت همه شرایط استاندارد اندازه گیری فشارخون بازهم در شرایط  خاص عدد فشارخون دقیق نیست. بیشتر تشخیص های فشارخون در مطب ها و کلینیک ها گذاشته می شود و و حضور افراد در مطب می تواند فشار خون را بالا ببرد که به این اتفاق روپوش سفید می گویند. بهترین روش برای تشخیص دادن فشار خون بالا و پیگیری بیمار و اندازه گیری فشار خون باید در 24 ساعت شبانه روز انجام شود. دستگاه هولتر طولانی مدت فشارخون یک فشارسنج اتوماتیک است که به بازوی افراد بسته می شود. افراد در طول روز به کارهای عادی و زندگی خود ادامه می دهند. بخش الکترونیکی دستگاه که اندازه یک گوشی تلفن همراه است و به کمر یا پهلوی افراد وصل می شود طوری تنظیم شده است که در طول 24 یا 48 ساعتی که دستگاه به افراد وصل است هر 15 تا 30 دقیقه یک بار فشارخون را اندازه گیری کند. این اعداد از طریق حافظه دستگاه نگهداری می شود و بعد از باز کردن توسط نرم افزار آن آنالیز می شود و پزشک آن را بررسی می کند.

هولتر فشار خون چیست ؟

چرا هولتر 24 ساعته فشار خون صورت می گیرد ؟

نظارت کردن بر فشارخون می تواند اطلاعات زیادی درباره ارتباط تغییرات فشارخون افراد با فعالیت های روزانه و الگوهای خواب را دهد. نیروی کار ایالت متحده توصیه بر تایید تشخیص فشار خون بالا با این روش می کند. برای بیشتر افراد فشارخون سیستولیک در طول خواب 10 تا 20 کم می شود.  در بعضی افراد امکان دارد فشارخون در طول خواب کم نشود و امکان دارد بیشتر شود. هولتر فشار خون می تواند نوسانات غیر طبیعی فشارخون را تشخیص دهد و هنگامی که فشارخون فقط در مطب پزشک بررسی می شود و تشخیص داده نمی شود.

این یک روش مناسب برای تشخیص فشارخون روپوش سفید، فشار خون masked و فشار خون پایدار است. بعضی  از افرادی که داروهای کم کننده فشارخون استفاده نمی کنند فشارخون بالا در مطب برای آن ها اندازه گیری می شود که به آن فشار خون روپوش سفید می گویند. فشارخون روپوش سفید می تواند باعث تشخیص اشتباه در افراد با فشار خون نرمال شود. فشارخون روپوش سفید در 15 تا 30 درصد افراد با فشارخون بالا دیده شده است. زمانی که نظارت متحرک نتیجه را در محدوده طبیعی خارج از مطب نشان می دهد افراد نیازی به استفاده از داروهای ضد فشار خون ندارند. در ادامه با فشار خون masked و پر فشاری خون بالا آشنا می شوید :

فشار خون masked :

این وضعیت هنگامی رخ می دهد که فشارخون افراد در مطب طبیعی است اما هنگامی که افراد در خانه است بیشتر می شود که در 20 درصد افرادی که برای فشارخون بالا درمان می شوند مشاهده می شود.

پرفشاری خون پایدار :

فشار خونی که هم در مطب و هم در خانه بالا است و با بیشتر شدن امکان دارد باعث آسیب به کلیه و قلب شود.

فایده های استفاده از هولتر فشار خون

نظارت متحرک می تواند فشارخون روپوش سفید را رد کند و برای افراد نسخه های غیر ضروری داروهای کم کننده فشارخون تجویز نمی شود. می تواند فشارخون masked را تشخیص دهد و برای افراد داروهای کم کننده فشار خون تجویز می شود. بیشتر شدن سکته مغزی، بیماری های قلبی و آسیب به ارگان ها به خاطر فشارخون بالا در بین این افراد کم می شود. بررسی پاسخ افراد به داروهای ضد فشارخون در بلند مدت صورت می گیرد.

آیا استفاده دیگری از هولتر فشار خون وجود دارد ؟

نظارت بر فشارخون متحرک برای تعیین این که بعضی از داروهای ضد فشارخون می توانند فشارخون بالا را کنترل کنند استفاده می شود. در برخی از موارد داروهای ضد فشار خون به صورت تاثیر گذاری فشارخون را در طول روز و شب کنترل نمی کنند. پزشک امکان دارد نیاز به تنظیم دوز تجویز شده یا زمان مصرف دارو را بسته به الگوهای فشارخون بیمار داشته باشد.

برای ثبت کردن فشارخون امکانم دارد استاده بیشتر از یک دارو نیاز باشد. نظارت بر فشارخون متحرک می تواند به بررسی احتمال بیماری های قلبی _عروقی  و مغزی _عروقی مرتبط با فشار خون بالا و آسیب اندام کمک کند. هولتر فشار خون امکان دارد در شرایط دیگری مناسب باشد که در ادامه به ان می پردازیم :

 •  اپیزود های غش کردن یا فشار خون پایین
 •  زنان باردار با فشارخون بالا
 •  تغییرات فشار خون در نتیجه داروهای دیگر
 •  بیماران با فشارخون بالای مرزی
 •  تغییرات در داروهای تجویزی که امکان دارد در فشارخون تاثیر گذار باشد.
 •  عدم کنترل فشارخون با دارو

در ادامه برای آشنا شدن با همه چیز درباره فشار خون به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

عیب های نظارت 24 ساعته فشار خون

هولتر فشار خون امکان دارد باعث ناراحتی شود. فشار در اثر باد کردن زیاد کاف می تواند باعث درد در ناحیه بازو شود. خواندن فشارخون در طول شب امکان دارد باعث اختلال در خواب شود. کاف امکان دارد پوست را تحریک کند و باعث خارش روی بازو شود که خود به خود از بین می رود. بعضی از شرکت های بیمه افراد را برای استفاده از دستگاه های متحرک بازپرداخت نمی کنند مگر اینکه مشکوک به فشار خون روپوش سفید باشند.

عیب های نظارت 24 ساعته فشار خون

آیا اندازه گیری هولتر فشار خون متحرک به دست می آید ؟

خواندن فشارخون در طول یک دوره 24 ساعته صورت می گیرد. دستگاهی که در اندازه یک رادیو قابل حمل است به کمربند یا بند به بدن وصل می شود و اطلاعات را در طول دوره 24 ساعته جمع آوری می کند که به یک کامپیوتر انتقال می یابد. کاف فشارخون که به دستگاه وصل است بازو را می پوشاند. کاف امکان دارد زیر لباس پوشیده شود و دیده نشود. کاف در فاصله مشخصی در طول روز و شب باد می کند. امکان دارد به شما گفته شود که یک دفترچه برای ثبت روزانه داشته باشید که می تواند نشان دهنده تغییرات فشارخون در دوره های فعالیت یا استراحت باشد. بعد از 24 ساعت می توانید دستگاه و کاف فشار خون را خارج کنید و تجهیزات را به کلینیک پزشک برگردانید و کامپیوتر یافته ها و نتیجه ها را بررسی می کند.

در هنگام نظارت 24 ساعته فشار خون چه کاری باید انجام داد ؟

برای اینکه دستگاه به خوبی کار کند باید توجه کرد که لوله دستگاه پیچ خورده و خم شده نباشد. دستگاه قبل از این که بخواهد فشار خون را بخواند بوق می زند. وقتی این اتفاق پیش آمد افراد باید بنشیند و فشارسنج را همسطح قلب خود نگه دارد و بازو را ثابت نگه دارد.  از افراد خواسته می شود که اطلاعاتی را یادداشت کنند. اینکه درست قبل از خواندن فشار خون در حال انجام چه کاری بوده است و  چه ساعتی خوابیده است و از خواب بیدار شده است و چه زمانی داروها را استفاده کرده است.

زمان مورد نیاز برای استفاده از هولتر

برای استفاده از هولتر باید زمان مورد نیازی داشته باشیم که در ادامه با آن آشنا می شوید :

 • اگر سابقه خانوادگی برای فشارخون بالا دارید.
 • اگر در هنگامی که برای فشارخون بالا تحت درمان هستید و دچار علائم افت فشارخون می شوید.
 • هنگامی که در اندازه گیری فشارخون بالا دارید.
 • اگر با بررسی فشارخون بالا تحت درمان هستید اما دچار بیشتر شدن فشارخون می شوید.
 • بدون داشتن سابقه فشارخون بالا اگر پزشک در معاینه و بررسی شما متوجه عوارض فشارخون بالا شود.

قبل از تست :

اگر برای تشخیص فشارخون بالا تست انجام می دهید نیاز است از 1 یا 2 روز قبل داروهایی که می توانند روی فشارخون تغییر به وجود بیاورد را استفاده نکنید. داروهایی که کافئین دارند مثل داروهای کاهش وزن یا داروهای ضد درد، داروهای بتا بلوکر مثل  پروپرانولول و متورال، داروهای بلوک کننده کلسیم مثل وراپامیل یا دیلتیازم. به خاطر تنوع و لیست بلند این داروها حتما داروهای مصرفی خود را به پزشک نشان دهید و آن را مطلع سازید. روزی را برای بستن هولتر انتخاب کنید که اطمینان داشته باشید در آن روز مسافرت، فعالیت بدنی یا استرس ندارید. در هنگام بستن هولتر نیاز است زندگی و فعالیت های روزانه خود را داشته باشید.

از 24 ساعت قبل از تست از غذاها و نوشیدنی های که به صورت روتین از آن ها استفاده نمی کنید دوری کنید. اگر سیگار می کشید  و هر روز چای، قهوه الکل و نوشیدنی هایی که امکان دارد روی فشارخون تاثیر گذار باشد استفاده می کنید باید در طول استفاده از هولتر فشارخون به همان میزان روزهای قبل استفاده کنید اما اگر از این موارد به صورت روتین استفاده نمی کنید نیاز است از 24 ساعت قبل از بستن هولتر از این موارد خودداری کنید.

هنگام تست :

بازوبند دستگاه فشارخون و خود دستگاه هولتر در طول مدت زمانی که هستند محدودیت به وجود می آورند اما اجازه فعالیت های عادی را به افراد می دهند. سعی کنید در طول هنگامی که هولتر به شما موصل است  فعالیت هایی که در زندگی دارید را انجام دهید. بهتر است از انجام ورزش، فعالیت بدنی، خوردن غذای سنگین و استفاده از غذایی و نوشیدنی های جدید خودداری کنید. تنظیم دستگاه به صورتی است که در طول روز هر 15 دقیقه و در طول شب هر 30 دقیقه یک بار فشارخون را اندازه گیری کنید. امکان دارد پر و خالی شدن کیسه دستگاه در ساعات شب اذیت کننده باشد اما سعی کنید به میزان بقیه روزها و با همان نظم خواب داشته باشید. اگر در طول مدت انجام هولتر باطری دستگاه تمام شد آن را تعویض کنید. اگر که هولتر ایرادی داشت و فشارخون را اندازه گیری نکرد به کلینیک اطلاع دهید. اگر میزان دفعات اندازه گیری فشارخون در روز و شب از یک میزان کمتر باشد تست قابل تفسیر نیست و باید تکرار شود.

تفسیر تست :

بعد از مدت مورد نظر برای هولتر که بیشتر 24 ساعت و بعضی 48 ساعت است موارد اندازه گیری شده از طریق دستگاه در سه قسمت آنالیز و میانگین آن ها استفاده می شود. اعداد مورد نظر برای تشخیص فشارخون بالا در هر بخش فرق دارد و برای ثبت فشارخون نیاز به بررسی بقیه عوامل و نظر پزشک است. در ادامه به تفسیر تست می پردازیم :

میانگین فشارخون در طول ساعت های بیداری : اگر فشار سیستولی بیشتر از 140 میلی متر جیوه یا فشار دیاستولی بیشتر از 90 میلی متر جیوه باشد.

میانگین فشارخون در ساعت های خواب : اگر فشار سیستولی بیشتر از 125 میلی متر جیوه یا فشارخون دیاستولی بیشتر از 75 میلی متر جیوه باشد.

میانگین کل موارد اندازه گیری شده در 24 ساعت : اگر فشار سیستولی بیشتر از 135 میلی متر جیوه یا فشارخون دیاستولی بیشتر از 85 میلی متر جیوه باشد.

اندازه گیری فشارخون با دستگاه هولتر 24 ساعته در کنار اندازه گیری فشارخون در منزل نسبت به تشخیص فشارخون بالا در مطب و کلینیک ارزش تشخیصی و دقت زیادی دارند.

زمان مورد نیاز برای استفاده از هولتر

کلام آخر

برای شناسایی و تشخیص فشار خون می توانید از افراد با تجربه کمک بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
سکته قلبی چیست ؟
نوشتهٔ بعدی
علائم گرفتگی رگ های قلب

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 × پنج =

فهرست