آنژیوپلاستی چیست ؟

آنژیوپلاستی چیست ؟

شاید برای شما هم سوال باشد که آنژیوپلاستی چیست ؟ بیماری های قلبی عروقی یکی از مهم ترین دلایل مرگ و میر است. در بعضی مواقع هم این مشکلات باعث مرگ نمی شود اما می تواند خطرات و عوارض زیادی برای افراد داشته باشد. رعایت برنامه غذایی و یک زندگی سالم می تواند به افراد برای کاهش این خطرات کمک کننده باشد. در ادامه برای آشنا شدن با آنژیوپلاستی با ما همراه باشید.

آنژیوپلاستی چیست ؟

آنژیوپلاستی عروق کرونر که تحت عنوان مداخله زیر پوستی عروق کرونر شناخته می‌شود و یک روش درمانی است که برای باز کردن سرخرگ های مسدود شده قلب استفاده می‌شود. در این روش یک بالن کوچک را به صورت موقتی در ناحیه ای که رگ شما دچار گرفتگی شده است قرار می دهند و آن را باد می‌کنند تا به باز شدن سرخرگ کمک کند. آنژیوپلاستی همراه با قرار دادن دائمی یک لوله سیمی توری به نام استنت در داخل سرخرگ است تا به صورت حائل سرخرگ را باز نگه دارد و از تنگ شدن و بسته شدن دوباره آن جلوگیری کنند. بعضی از استنت‌ ها با داروهای خاصی پوشش داده شدند تا بهتر بتوانند سرخرگ را باز نگه دارند اما نوع دیگر استنت‌ ها بدون پوشش هستند. آنژیوپلاستی می‌تواند در بهتر شدن علائم گرفتگی سرخرگ ها مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس تاثیر داشته باشد. از روش آنژیوپلاستی می‌توان در هنگام وقوع حمله‌های قلبی برای باز کردن سریع سرخرگ بسته شده و کم شدن میزان آسیب وارد به قلب استفاده کرد.

آنژیوپلاستی در اتاقی به نام بخش آنژیوگرافی و کاتتریسم قلب انجام می شود. عمل جایگذاری استنت برخلاف عمل جراحی بای پس سرخرگ کرونر یک روش با تهاجم کم است زیرا به هیچ بریدگی و جراحی نیاز ندارد. این عمل با بی حسی موضعی یا بیهوشی خفیف انجام می‌شوند و 1 ساعت طول می‌کشد اما اگر برای جای گذاری چند استنت انجام می شود امکان دارد مدت زمان زیادی طول بکشد. بیمارانی که عمل جایگذاری استنت را انجام می‌دهند نسبت به بیمارانی که جراحی بای‌ پس سرخرگ کرونر انجام می‌دهند درد و ناراحتی کمتری و زمان بهبود کمتری دارند.  انجام دادن جراحی های مداخله ای زیر پوستی و آنژیوپلاستی سرخرگ های کرونر به تخصص و تجربه زیادی نیاز دارد.  

آنژیوپلاستی چیست ؟

چرا باید آنژیوپلاستی عروق کرونری انجام شود ؟

آنژیوپلاستی برای درمان بیماری قلبی به نام آترواسکلروز استفاده می شود.  اگه عروق اصلی که خون را به بخش چپ قلب می رساند تنگ شده باشد یا اگر عضله قلب ضعیف شده باشد یا اگر رگ های خونی بیمار زیاد باشد  جراحی بای پس عروق کرونری گزینه مناسبی نسبت به آنژیوپلاستی است. در این جراحی قسمت بسته شده عروق با استفاده از یک رگ خونی از بقیه قسمت های بدن کنار گذاشته می شود. اگر دیابت و انسداد زیادی دارید پزشک امکان دارد جراحی بای پس عروق کرونری را توصیه می کند. تصمیم گیری درباره انتخاب جراحی بای پس عروی کرونری و آنژیوپلاستی به بیماری قلب و وضعیت پزشک بستگی دارد.

پلاک های عروق کرونری :

به سخت شدن و تنگی عروق ناشی از رسوب ذرات چربی و مواد دیگر آترواسکلروز یا گرفتگی عروق کرونری می گویند. در مواردی امکان دارد یک لخته خون در داخل عروق ایجاد شود و باعث به وجد آمدن سکته قلبی شود.

آنژیوپلاستی چه خطرات و عوارضی دارد ؟

آنژیوپلاستی کم تهاجمی تر از روش های دیگر باز کردن عروق مسدود است اما انجام آن امکان دارد خطراتی داشته باشد. در ادامه با خطرات و عوارض آنژیوپلاستی آشنا می شوید :

تنگی دوباره عروق : با انجام دادن آنژیوپلاستی بدون قرار دادن فنر امکان دارد تنگی دوباره 30 درصد بیشتر از موارد موجود است. استنت به دلیل کم شدن تنگی دوباره عروق بیشتر می شود. استنت های لخت فلزی شانس تنگی دوباره عروق را 20 درصد کم می کند و استفاده از استنت های آزار کننده دارو از تنگی دوباره عروق تا 10 درصد کم می کند.

لخته های خونی : لخته های خون می توانند در درون استنت بعد از انجام فرآیند تشکیل شوند. این لخته ها می توانند عروق را ببندند و باعث به وجود آمدن حمله قلبی شوند. مصرف آسپرین، کلوپیدوگرل، پراسوگرل یا داروی دیگری که به کم شدن خطر لخته خون کمک کند اهمیت زیادی دارد. از پزشک درباره مدت زمانی که باید این داروها را استفاده کنید سوال کنید.

خونریزی : امکان دارد پا یا بازو و جایی که کاتتر قرار دارد خون ریزی اتفاق بیفتد. این موارد می تواند باعث کبودی شود اما بعضی اوقات خون ریزی زیادی اتفاق می افتد و امکان دارد به جراحی یا انتقال خون نیاز داشته باشید.

حمله قلبی : این اتفاق خیلی کم است اما امکان دارد در طول انجام روش افراد دچار حمله قلبی شوند.

آسیب به عروق کرونری : این عروق امکان دارد در هنگام انجام پاره شوند و این اتفاق نیاز به جراحی بای پس دارد.

مشکلات کلیوی : رنگی که در طول آنژیوپلاستی استفاده می شود و قرار دادن استنت امکان دارد باعث به وجود آمدن مشکلات کلیوی شود. اگر در معرض مبتلا شدن به این مشکلات باشید پزشک متخصص امکان دارد مراحلی مانند محدود کردن ماده حاجب مصرفی و اطمینان از آب رسانی در طول انجام روش را برای محافظت از کلیه های شما انجام دهد.

سکته : در طول آنژیوپلاستی امکان دارد سکته اتفاق بیفتد. لخته های خونی امکان دارد در کاتتر تشکیل شده باشد و به سمت مغز انتقال یابد. سکته عوارض کمی از آنژیوپلاستی عروق کرونری است  و رقیق کننده خون در هنگام جراحی برای کم شدن این خطرات استفاده می شود.

ریتم غیر طبیعی قلب : در طول روش قلب امکان دارد با سرعت یا آهستگی بتپد. این مشکلات ریتم قلبی کوتاه مدت است اما بعضی مواقع دارو یا ضربان ساز موقت امکان دارد نیاز باشد.

آنژیوپلاستی چه خطرات و عوارضی دارد ؟

چگونگی آماده شدن برای آنژیوپلاستی

قبل از برنامه ریزی برای آنژیوپلاستی پزشک سوابق پزشکی شما رو بررسی می کند و آزمایشات فیزیکی رو انجام می دهد. شما آزمایش تصویربرداری به نام آنژیوگرام کرونری رو برای مشاهده ناحیه های مسدود شده باید همراه داشته باشید. آنژیوگرام کرونری یا آنژیوگرافی به پزشک کمک می کند عروق مسدود یا تنگ شده را به خوبی تشخیص دهد. اگر در طول آنژیوگرام کرونری عروق مسدود شده مشاهده شود امکان دارد پزشک برای انجام آنژیوپلاستی یا قرار دادن فنر تصمیم بگیرد.

دستورالعمل های خاصی در مورد خوردن و آشامیدن قبل از آنژیوپلاستی به شما داده می شود. 6 یا 8 ساعت قبل از آنژیوپلاستی باید از خوردن یا آشامیدن پرهیز کنید. اگر قبل از انجام روش در بیمارستان بستری باشید مراحل آماده سازی شما امکان دارد متفاوت باشد. اگر آنژیوپلاستی از قبل برنامه ریزی شده باشد و یا به صورت اورژانسی انجام بگیرد شما  امکان دارد در ابتدا بررسی هایی مانند رادیوگرافی قفسه سینه، الکتروکاردیوگرام و آزمایش خون را انجام دهید. شب قبل از انجام روش ها شما باید مواردی انجام دهید.

قبل از انجام آنژیوپلاستی داروهای مصرفی خود را با دستورالعمل های پزشک تنظیم کنید. پزشک امکان دارد از شما بخواهد مصرف داروهای خاصی مانند داروهای دیابت را قطع کنید. همه داروهای خود را به هماره داشته باشید. داروهایی که پزشک تجویز کرده سر وقت استفاده کنید. خودتان را برای رفتن به خانه آماده کنید و بعد از آنژیوپلاستی یک شب باید در بیمارستان بستری باشید. بخش کوچکی از پوست شما در پا، بازو یا مچ دست برداشته می شود. از این محل کاتتر وارد بدن می شود. آنژیوپلاستی امکان دارد 30 دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. این مدت زمان به سختی کار و تعداد عروق مسدود شده و عوارض آن بستگی دارد. آنژیوپلاستی در یک اتاق مخصوص به نام آزمایشگاه کاتتریزاسیون قلبی انجام می شود.

این اتفاق توسط یک شریان در کشاله ران انجام می شود. امکان دارد از عروق موجود در بازو یا مچ دست برای انجام آنژیوپلاستی استفاده شود. قبل از انجام این روش ها ناحیه مورد نظر با محلولی ضد عفونی می شودو یک ورقه استریل روی بدن قرار می گیرد. یک بی حس کننده موضعی برای بی حس کردن ناحیه مورد نظر تزریق می شود. پد های الکترودی کوچک روی قفسه سینه قرار داده می شود تا در هنگام انجام دادن جراحی وضعیت قلبی بررسی شود. بیهوشی عمومی نیاز نیست و در هنگام جراحی هوشیار هستید.  توسط خطوط وریدی امکان دارد مایعات و داروهایی برای به وجود آمدن آرامش و داروهای رقیق کننده خون دریافت کنید.

بعد از بی حس کردن ناحیه مورد نظر یک سوزن کوچک برای دسترسی به عروق پا یا بازو استفاده می شود. یک برش کوچک روی پوست ایجاد می شود. متخصص قلب امکان دارد یک گاید وایر را توسط کاتتر به عروق شما وارد کند و به ناحیه مسدود شده دسترسی پیدا کند. در محلی که کاتتر قرار داده می شود امکان دارد احساس فشار داشته باشید اما درد زیادی احساس نمی کنید. اگر درد زیادی داشتید به پزشک اطلاع دهید. مقدار کمی از ماده حاجب توسط کاتتر به بدن شما تزریق می شود. این اتفاق به پزشک کمک می کند با استفاده از تصاویر اشعه ایکس ناحیه های مسدود شده را مشاهده کند. یک بالون کوچک در انتهای کاتتر پرباد شده و شریان های مسدود شده را گسترده تر می کند. بعد از این که شریان ها کشیده شد باد بالون خالی می شود و حذف می شود. این کار امکان دارد چند بار انجام شود.  اگر ناحیه مسدود شده زیادی داشته باشید این جراحی امکان دارد برای هر کدام از این ناحیه ها تکرار شود. کار گذاشتن بالون به صورت موقت جلوی ورود جریان خون به بخش هایی از قلب را مسدود می کند. در در قفسه سینه در این حالت طبیعی است.

اقدامات بعد از آنژیوپلاستی

 چند روز باید در بیمارستان بستری باشید تا وضعیت قلب شما بررسی شود. یک هفته بعد از آنژیوپلاستی می توانید به فعالیت خود ادامه دهید. هنگامی که به منزل رفتید نوشیدن آب می تواند به دفع ماده حاجب کمک کند. از انجام تمرینات ورزشی سخت پرهیز کنید. بعضی از موارد هستند که اگر با آن رو به رو شدید حتما با پزشک در میان بگذارید. در ادامه به این موارد می پردازیم :

  • نشانه های عفونت مانند قرمزی، تورم و تب مشاهده کردید.
  • ناحیه ای که کاتتر قرار داده شده است دچار خونریزی یا تورم شده است.
  • احساس خستگی و ضعف دارید.
  • در پا یا بازوی خود تغییر دما یا رنگ دارید.
  • درد قفسه سینه دارید یا این که دچار تنگی نفس هستید.
  • در ناحیه ای که کاتتر قرار داشت احساس درد دارید.

برای آشنا شدن با بهترین دکتر آنژیوپلاستی در تهران به سایت مربوطه مراجعه فرمایید.

آنژیوپلاستی چه نتایجی دارد ؟

آنژیوپلاستی کرونری می تواند جریان خون از عروقی که قبلا مسدود بوده یا تنگ شدند را بیشتر کند. درد قفسه سینه بعد از انجام آن باید کم شود. شما می توانید بهتر ورزش کنید. انجام آنژیوپلاستی و قرار دادن فنر به این معنی نیست که بیماری قلبی شما کاملا بهبود یافته است. شما باید سبک زندگی سالم داشته باشید و ان را ادامه دهید و استفاده از داروهایی که پزشک تجویز کرده است را سر وقت استفاده کنید. اگر علائمی مانند درد در قفسه سینه یا تنگی نفس داشتید با پزشک تماس بگیرید. اگر  هنگام استراحت درد قفسه سینه دارید یا این که بدن شما به مصرف نیتروگلیسرین پاسخ نمی دهد حتما با اورژانس تماس بگیرید. باید مواردی را رعایت کنید تا قلب سالمی داشته باشید. برای مثال باید سیگار کشیدن را ترک کنید، وزن مناسبی داشته باشید، شرایطی مانند دیابت و پرفشاری خون را کنترل کنید، سطح کلسترول خون خود را پایین بیاورید و ورزش های منظم داشته باشید.

اگه آنژیوپلاستی نتیجه دهنده باشد امکان دارد نیازی به انجام جراحی بای پس عروق کرونری نداشته باشید. در یک جراحی بای پس یک شریان یا ورید از قسمت های مختلف بدن شما برداشته می شود و به سطح قلب متصل می شود تا جای عروق مسدود شده را بگیرد. این جراحی به برش در قفسه سینه نیاز دارد.ریکاوری بعد از این جراحی طولانی است. اگر عروق مسدود شده زیادی داشته باشید عروق اصلی منتهی به قلب تنگ تر شده باشد عملکرد قلب کم شده باشد یا دیابت داشته باشید پزشک امکان دارد به جای آنژیوپلاستی جراحی بای پس پیشنهاد کند.

اقدامات بعد از آنژیوپلاستی 

کلام آخر

در صورت مشاهده علائم حتما به پزشک مراجعه کنید تا پزشک با بررسی های دقیقی مشکلات شما را متوجه شود. دستورالعمل های بعد از آنژیوپلاستی را به درستی انجام دهید تا دچار عوارض و خطراتی نشوید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

نوشتهٔ پیشین
بهترین فوق تخصص آریتمی قلب در شهرک غرب
نوشتهٔ بعدی
کبودی یا هماتوم بعد از آنژیوگرافی

پست های مرتبط

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

20 − هفت =

فهرست